Ukrainas Nacionālajā mākslas muzejā durvis ver izstāde „Identitāte. Aiz nenoteiktības priekškara”

No 19. marta Ukrainas Nacionālajā mākslas muzejā būs iespēja skatīt vienu no vērienīgākajām zieļaustrumeiropas laikmetīgās mākslas izstādēm pēdējā desmitgadē - „Identitāte. Aiz nenoteiktības priekškara”. Muzeja divos stāvos tiks izstādīti un ar performancēm piedalīsies vairāk kā 30 mākslinieki no astoņām valstīm.

Apmeklētājus līdz pat izstādes pēdējai dienai, 22. maijam, sagaida plaša pasākumu programma ar performancēm, diskusijām, radošām darbnīcām un izglītības programmu. Izstādi rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Ukrainas Nacionālo Mākslas muzeju un idejas iniciatoriem - Ziemeļvalstu un Baltijas vēstniecībām Ukrainā.

Ideja par vērienīgo izstādi radusies Dānijas, Igaunijas, Somijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas un Zviedrijas  valstu vēstniecībām Ukrainā kā atbalsts un solidaritātes žests Ukrainai sarežģītajā politiskajā situācijā 2013. gadā. Izstādes kuratore Solvita Krese, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direkrore, veidojot izstādi pievērusies dāžadajiem aspektiem, kas veido politisko, sociālo un nācijas identitāti, skatot to pagātnes, tagadnes un nākotnes nogrieznī.  Viens no izstādes fokusiem ir tieši Ukrainas lokalitātē balstīti darbi, kā ietvaros atsevišķi ārvalstu māsklinieki citām acīm caurskata un pārjautā Ukrainas vēsturisko mantojumu – piemēram, zviedru mākslinieks Matts Leiderstam savā instalācijā „Artist  Unknown” caurskatīs NAMU kolekciju, pievēršoties nezināmu autoru darbiem, kas tikuši atzīti par nevēlamiem padomju laikā, bet lietuviešu māksliniece Kristina Inčiuraite pievēršas padomju pieminekļiem un to vietu kolektīvajā atmiņā.

„Šis ir unikāls moments. Gan Ukrainai, gan Eiropai. Tas panākts pateicoties lielisku mākslinieku dalībai, darbos atspoguļotajai tēmu daudzveidībai, lieliskam kuratordarbam. Muzejs kā insitūcija piešķir izstādei savu kontekstu – vēsturisku, māksliniecisku, cilvēcisku. Izstāde ir iespēja atklājumiem, savstarpējai komunikācijai, saprašanai. Ceru, ka izstāde izskanēs ne vien mākslas vidē, bet iegūs rezonansi arī mediju, izglītības un politikas sfērās. Šī iespēja ir jāizmto, to nedrīkst palaidst garām,  ” atzīst NAMU sabiedrisko attiecību vadītāja Olena Goncharouk.

Izstādē piedalās: Roman Minin (UA), Open Group (UA), Lesja Zajac (UA), Matts Leiderstam (SWE), Meriç Algün Ringborg (SWE), Mats Adelman (SWE), Joar Nango (NO), The Stitch Project (NO), Ane Hjort Guttu (NO), Ester Fleckner (DK), Gudrun Hasle (DK), Kalle Hamm un Dzamil Kamanger (FIN), Tellervo Kalleinen (FIN), Bita Razavi (FIN), Anna Aizsilniece (LV), Ieva Epnere (LV), Katrīna Neiburga (LV), Tanel Rander (EST), Kristina Norman (EST), Flo Kasearu (EST), Arnas Anskaitis (LT), Eglė Budvytytė(LT), Kristina Inčiūraitė (LT) and Gabríela Friðriksdóttir (IS).

Dienu pēc izstādes atklāšanas, 19. martā plkst. 14:00 notiks ekskursija pa izstādi ar kuratori un māksliniekiem, kas tuvāk iepazīstinās ar saviem darbiem, bet 20. martā plkst. 13:00 Ukrainian Crisis Media Centre risināsies diskusija Seeking and hiding. Looking for common and distinctive traces in Nordic, Baltic, Ukrainian identities ar māksliniekiem Matts Leiderstam, Kristina Norman un Roman Minin.


 

Dalies ar rakstu:

Atpakaļ uz visām aktualitātēm