Starptautiska izstāde "Re:visited" Rīgas Mākslas telpā

Piektdien, 14. martā, plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) atklās apjomīgu izstādi „Re: visited” Rīgas Mākslas telpā. Izstāde norisinās „Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros.

Izstādē "Re:visited" tiks izstādīti dažādu, starptautisku atzinību guvušu mākslinieku darbi, atlasīti pēdējo divu gadu nozīmīgākajās mākslas biennālēs ārvalstīs. Tā būs unikāla iespēja vietējam skatītājam apskatīt tepat Rīgā mākslas darbus, kas kļuvuši aktuāli pasaules kontekstā, to vidū arī mākslas darbu, kura autore ir Berlīnē dzīvojošā latviešu māksliniece Kristīne Alksne. 

Mūsdienās mākslas vēsture tiek rakstīta ar izstāžu palīdzību, tās kļuvušas par būtiskiem medijiem laikmetīgās mākslas artikulēšanai un pozicionēšanai. Kā vienu no izstādes formātiem, kas īpaši aktīvi attīstījies pēdējās desmitgadēs dažādās pasaules malās, var minēt mākslas biennāles. Līdzās nosaukuma „biennāle” semantikai, kas norāda uz pasākuma norises divu gadu ciklu, tas kļuvis par apzīmējumu vērienīgām un starptautiski pamanāmām mākslas izstādēm. Iztaujājot biennāles kā eksperimentālas izstāžu veidošanas platformas vai gluži pretēji – kultūras festivalizācijas sastāvdaļu, par izstādes „Re: visited” izpētes lauku kļuvušas tādas mākslas skates kā Parīzes mākslas triennāle, Eiropas laikmetīgās mākslas biennāle „Manifesta”, Berlīnes laikmetīgās mākslas biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Maskavas biennāle un citas.

„Mēģinot palūkoties uz biennāļu lomu un specifiku mūsdienu mākslas teritorijā, mēs veicām Eiropā nozīmīgāko pēdējo divu gadu laikā notikušo biennāļu kartēšanu. Izstāde „Re: visited” tapa, izvēloties un uzaicinot dalībniekus no šīm vērienīgajām izstādēm, tomēr tā nav biennāļu antoloģija vai pārskats par aktuālajām mākslas norisēm. „Re: visited” saliekas kopā kā puzle vai mīkla un atklāj subjektīvu skatījumu, kas tiecas aptvert citādību un atšķirīgas pieredzes, kas sakņotas kultūru daudzveidībā un sociālajā tekstūrā,” stāsta izstādes kuratore Solvita Krese. Izstādē ir pārstāvēti dažādi mākslas mediji - video un skaņas instalācijas, skulptūras, objekti, fotogrāfijas, kā arī zīmējumi un kādas performances scenogrāfija.

Izstādē „Re: visited” piedalās arī latviešu māksliniece Kristīne Alksne. Viņa ir viens no retajiem Latvijas pārstāvjiem, kas pēdējos gados ticis izraudzīts dalībai kādā no starptautiskajām mākslas biennālēm. 2012. gadā Kristīne Alksne piedalījās 3. Maskavas Starptautiskajā jaunās mākslas biennālē, un šobrīd sadarbībā ar argentīniešu mākslinieku Emmanuelu Pidrē viņa veido jaunu jaunu darbu – skaņu instalāciju – speciāli izstādei „Re: visited”. Autore dzimusi Rīgā, bet šobrīd dzīvo un strādā Berlīnē, iepriekš – Milānā.

Izstādes ietvaros 16. aprīlī Rīgas Mākslas Telpā notiks seminārs „Mākslas biennāļu spožums un posts”, kas piedāvās iespēju iepazīties ar vairāku starptautisku kuratoru pieredzi un skatījumu uz mākslas biennālēm, to nākotnes attīstības tendencēm.

Izstādi organizē Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014”. Kuratore: Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.
Izstāde Rīgas mākslas telpā Kungu ielā 3 būs apskatāma no 15. marta līdz 27. aprīlim.

Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Umida Ahmedova (Umida Akhmedova, Uzbekistāna), Kristīne Alksne (LV) un Emmanuels Pidrē (Emmanuel Pidré, Argentīna, Vācija), Pavels Altamers (Paweł Althamer, Polija), Petra Brauere (Petra Brauer, Zviedrija) & Mariuss Dibvads Brandruds (Marius Dybwad Brandrud, Zviedrija), Mešaks Gaba (Meschac Gaba, Benina/Nīderlande), Igors Grubičs (Igor Grubić, Horvātija), Rana Hamade (Rana Hamadeh, Libāna/Nīderlande), Džumādi (Jumaadi, Indonēzija), Eva Kotatkova (Eva Kotátková, Čehija), Nikols Kozakis un Rauls Vaneigems (Nicolas Kozakis & Raoul Vaneigem, Beļģija), Anna Lislegorda (Ann Lislegaard, Norvēģija), Džumana Manna un Sille Storihle (Jumana Manna, ASV/Vācija, & Sille Storihle, Norvēģija), Antonio Vega-Makotela (Antonio Vega Macotela, Meksika), Marks Manderss (Mark Manders, Nīderlande), Paulo Nazarets (Paulo Nazareth, Brazīlija), Selma un Sofjane Uisi (Selma and Sofiane Ouissi, Tunisija), Konstance Šmita (Konstanze Schmitt, Vācija) un Korina Svorna (Corin Sworn, Apvienotā Karaliste).

Atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA „Rīgas Nami”, Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma, Nīderlandes Karalistes vēstniecība Latvijā, Ergo, Corstjens Worldwide Relocation Group, TNT, Kolonna, Green Print.

Atsevišķi pasākumi tiek finansēti no Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentiem.

Informatīvie atbalstītāji: „IR”, „Rīgas Laiks”, „Studija”, Veto Magazine, Arterritory.com, Riga This Week, Easyget.lv, EchoGoneWrong.com, Clear Channel.

Dalies ar rakstu:

Atpakaļ uz visām aktualitātēm