Henrika Dunkera izstāde "Vietējais laiks" Ventspilī

Teātra nama “Jūras vārti” izstāžu telpā apskatāma somu fotogrāfa Henrika Dunkera (Henrik Duncker) fotoizstāde “Vietējais laiks” (Local Time), kuru veido mākslinieka divi jaunākie fotogrāfiju cikli – “Ja Nokija būtu vieta…” (If Nokia were a place…) un “Rados ar Latviju” (Relating Latvia).

Henriks Dunkers darbojas kā sava laika hronists, ar savu antropoloģisko un ironisko skatu atrodot paradoksālo un absurdo ikvienam atpazīstamā un neinscenētā ikdienā. Sarkasma pilnais fotogrāfiju cikls “Ja Nokija būtu vieta...” (If Nokia were a place...) tapis trīs gadu laikā nelielā Somijas ciematā, kas nes Somijas industrijas lepnuma un pasaulslavenā zīmola vārdu – Nokia. Ātri vien mākslinieks atskārtis, ka abus nosaukumus – Nokiju un Nokiju – vairs nesaista nekas, bet viņš pats ir viens no daudzajiem interesentu un žurnālistu barā, kas no visas pasaules brauc apmeklēt ciematu.

Laimīgas nejaušības dēļ Henrika Dunkera skats ticis vērsts arī uz Latviju. Cikls “Rados ar Latviju” (Relating Latvia) ir daļēji mīlestības stāsts, kas saistās ar autora aklimatizāciju citādā kultūrā un iejušanos sievas ģimenē, apkārtnes estētikā un informatīvā izolācijā. Tas tapis piecu gadu garumā, dokumentējot galvenokārt ikdienišķas Latvijas lauku faktūras, krāsas, ornamentus un sadzīves priekšmetu kompozīcijas, kas latviešu skatītājām šķiet kaut kas ļoti atpazīstams, tomēr pamanīts pateicoties skatam no „ārpuses”. Lai gan autora skats joprojām pievēršas pat groteskām detaļām, šoreiz interesi vadījis prieks, kas atspoguļojas sirsnīgākās fotogrāfijās.

Mākslas projekta „Survival Kit“ ietvaros septembrī izdota arī kabatas izmēra “Henrika Dunkera izdzīvošanas rokasgrāmata” (A Survival Handbook by Henrik Duncker), kas izstādes atklāšanā un tās laikā būs nopērkama t/n “Jūras vārti”. Grāmatas vēstījums un veltījums ir cilvēkam būt brīvam, dzīvot pa savam. 128 lappusēs apvienotas fotogrāfijas no mākslinieka pēdējo desmit gadu darbības, tapusi fotokritiķa Kārļa Vērpes eseja „Tēlu mežs”, kas tulkota angļu valodā. Grāmatas dizaina autors ir latviešu dizaineris Zigmunds Lapsa.

“Vietējais laiks” teātra namā apskatāma būs no 2.oktobra līdz 13.novembrim (sešas nedēļas), katru dienu laikā no 9:00 līdz 21:00, bez ieejas maksas.

Izstāde uz Ventspili ceļo mākslinieka paša, kā arī “Jūras vārtu” un Laikmetīgās mākslas centra kopīgiem spēkiem.

Par Henriku Dunkeru:

Somu mākslinieks Henriks Dunkers (dz. 1963) dzīvo Helsinkos un regulāri apmeklē Latviju, kur dzīvo viņa sievas ģimene un draugi. Pirms pievēršanās fotogrāfijas studijām Helsinku Mākslas un dizaina universitātē 1988. gadā, Henriks spēlēja rokgrupā Kadotetut (Zudušie), vienā no pirmajām Rietumu grupām, kas koncertējusi Maskavā 1985. gadā. Paralēli muzicēšanai Henriks ieguvis galdnieka izglītību un iztiku pelnījis ar dažādiem gadījuma darbiem. 1993. gadā pabeidzis fotogrāfijas studijas un kopš tā laika strādā kā ārštata foto žurnālists, realizē savus fotoprojektus, pasniedz un pilda gadījuma pasūtījumus grafiskajā dizainā.

Dalies ar rakstu:

Atpakaļ uz visām aktualitātēm