Elīnas Ļihačevas un Lailas Halilovas fotoizstāde "Siltā āda"

Siltā āda ir par kopīgu prieku, par ikdienas jautrību un tuvības ilūziju. Tiekšanās uz saskaršanās punktiem. Katrs dzīvo savā čaulā, savā ādā ar savu siltumu, kas ir vienīgā garantija. Tuvība ir iluzora un neiespējama. Bet tā nav traģiska aina, jo brīžiem izmisīga, brīžiem viegla tiekšanās uz saskarsmes punktiem rada kopīgu prieku.

Izstāde "Siltā āda" ir Elīnas Ļihačevas un Lailas Halilovas kopprojekts, kas sastāv no vairākām daļām - Lailas melnbaltām fotogrāfijām, Elīnas videofilmas un krāsu foto, kopīgi veidotām fotogrāfijām un tekstiem, kā arī mākslinieču pazīstamo vīriešu atbildēm uz speciāli sagatavotiem ankešu jautājumiem un no viņu iesūtītajām fotogrāfijām veidota 'vīriešu zelta siena'.

par darbiem

Laila klasisko melnbalto fotogrāfiju sērijā "Gulbis, koijots un citi" pievēršas dzīves baudīšanai, kas iespējama ar vienkāršu lietu un notikumu palīdzību. "Bildes ir par dzīves baudīšanu un cilvēkiem, par baudīšanu neskatoties ne uz ko. Tā ir cenšanās pierādīt, ka var dzīvot arī tā - viegli, viegli, tā lai prieks par sevi un citiem. Cilvēkiem, kuri ir laiski gulbju, kaķu, saldējuma, attiecību un visa kā dēļ." (Laila Halilova)

Elīna krāsu fotogrāfijās "Dārza svētki" atceras kādus pirms vairākiem gadiem notikušus dārza svētkus ģimenes lokā, kas tverti ar momentuzņēmumiem raksturīgo nejaušo kadru uzbūves principu. Vietas un tās fiksējošā kadra nenoteiktība neļauj precīzi noteikt ne redzamā notikuma laika, ne telpas kontekstu.

Mākslinieces kopīgi veidotajā izstādes daļā "Jautrie cilvēki" savieno fotogrāfijas un dienasgrāmatu stāstus. "Jautrais cilvēks ir tēls, kurš dzīvo ikdienas prieka brīžos. Fotogrāfijām un dienasgrāmatas stāstiem ir vienāda nozīme un svars, lai kopā veidotos Jautrais cilvēks. Kad jautro cilvēku kļūst daudz, prieks pārvēršas absurdi histēriskā jautrībā, kad smiekli ir galvenais līdzeklis tuvības sasniegšanai." (Elīna Ļihačeva, Laila Halilova)

Autonoma izstādes daļa ir abu mākslinieču pazīstamo vīriešu fotogrāfiju "zelta siena", kā arī viņu atbildes uz Elīnas un Lailas sastādītajām anketām, kas veidotas, imitējot iepazīšanās sludinājumu, zinātnisko aptaujas lapu un bērnu dienu atmiņu klažu stilistiku. Fotogrāfijas, kas māksliniecēm uzticētas kā aizpildīto anketas atbildētāju portreti, ļauj izstādes apmeklētājiem palūkoties uz varbūt arī sev zināmiem vīriešiem no skatpunkta, kādā viņi vēlas sevi prezentēt sabiedrības (šajā gadījumā Elīnas un Lailas) acīs. Fotogrāfijas un atbildes uz anketas jautājumiem izstādes apmeklētājiem būs pieejamas bukleta formātā, kurā būs lasāmas arī Ievas Astahovskas un Dāvja Sīmaņa esejas par "Silto ādu".

Par māksliniecēm

Elīna Ļihačeva ir aktīvi piedalījusies starptautiskās izstādēs, 2005. gadā galerijā "Ag7" bija skatāma mākslinieces personālizstāde "Kristians", viņa arī bijusi izstādes "Rudens 2004" laureāte. Māksliniece lielākoties darbojas krāsu fotogrāfijā, ar ziepjutrauku momentuzņēmumu estētiku fiksējot un atspoguļojot dažādus savas dzīves notikumus un apkārt esošos cilvēkus. Līdztekus fotogrāfijai Elīna Ļihačeva veido arī videodarbus.

Laila Halilova turpina klasiskās melnbaltās fotogrāfijas tradīcijas, izmantojot fotogrāfiju kā savveida piezīmju grāmatiņu, kurā fiksē apkārt esošo pasauli smalkās, izsvērtās kompozīcijās ar savdabīgu, netveramu vieglumu. Lailas Halilovas darbi tikuši eksponēti dažādās grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārpus tās. 2006. gadā iznāca mākslinieces fotogrāmata "Laila Halilova 36 EXP" (izdevejs - Orbita).

Abu mākslinieču pirmais kopprojekts "7 citroni" - fotogrāfijas un teksti - bija skatāms žurnāla "Foto Kvartāls" 1. numurā. Izstāde "Siltā āda" ir turpinājums abu sadarbībai.

Dalies ar rakstu:

Atpakaļ uz visām aktualitātēm