4. Ars Baltica Fotomākslas triennāle "Don't Worry - Be Curious!"

4. Ars Baltica Fotomākslas triennāle „Don’t Worry – Be Curious!” (”Neuztraucies – esi zinātkārs!") demonstrēs fotogrāfijas, videomākslu un instalācijas, ko veidojuši 20 mākslinieki no valstīm ap Baltijas jūru. Viņu darbu tēma ir problēmas un bailes, kas rodas no mūsdienu sabiedrības satricinājumiem.

Eiropas sociālo, politisko un ekonomisko realitāti šobrīd iezīmē pārstrukturēšanās procesi, kas, no vienas puses, ir noveduši pie nemitīgas pārvietošanās, gaistošām sociālām attiecībām un lielāka individuālisma, no otras – pieaugoša bezdarba, pasivitātes un vilšanās politikā. Rietumeiropas valstīs šie satricinājumi pārsvarā tiek saprasti kā labklājības valsts krīze, bet Austrumeiropas zemēs – kā rezultāts sociālisma nomaiņai ar kapitālisma ekonomisko sistēmu. Draudu sajūta gan šeit, gan tur rada līdzīgas reakcijas: bailes no nabadzības, identitātes zaudēšanas un neskaidras nākotnes ir globalizācijas rezultāts. Turklāt pieaug arī bailes no „ārzemniekiem” un vēlēšanās izslēgt „citādo”.

MĀKSLINIEKI:

Petra Bauer (SE), Anna Baumgart (PL), Bodil Furu (NO), Olga Chernysheva (RU), Colonel and Khaled D. Ramadan (DK), Kaspars Goba (LV), Oliver Kochta-Kalleinen and Tellervo Kalleinen (FI), Kristina Inciuraite (LT), Sven Johne (DE), Talleiv Taro Manum (NO), Tanja Nellemann Poulsen (DK), Anu Pennanen (FI), J&K (DE/DK), Katrin Tees (EE), Alexander Vaindorf (SE), Arturas Valiauga (LT), Julita Wójcik (PL)

KURATORI:
Dorothee Bienert, Kati Kivinen, Enrico Lunghi

Izstādes pamatā ir pieņēmums, ka māksla var sniegt impulsus un iedvesmot pārdomas par piedalīšanos un rīcības jēgu. Tika uzaicināti mākslinieki, kuru darbība balstās uz sociālās vides izpēti. Mākslinieki ir pievērsušies dažādām tēmām, piemēram, migrācijas politikai, „normalitātes” un „citādības” idejām, sapratnes un pārpratuma mehānismiem, bažām par sociāliem jautājumiem, jaunu cilvēku atšķirīgajiem skatījumiem un dzīves izpratnei, mediju ietekmei uz uztveri, domāšanu un zināšanām; pētītas attiecības starp patērētājkultūru un dabu, pievērsta uzmanība arī ikdienišķā sentimentālajai vērtībai. Darbus apvieno pozitīva un bieži humoristiska pieskaņa, kas piesaista skatītāju kaut kam jaunam un liek pārvērtēt savus uztveres un domāšanas modeļus.

„Don’t Worry – Be Curious!” bijusu apskatāma Ķīlē, Tallinā, Pori un Berlīnē un pēc Rīgas izstādes sekos tās pēdējā skate Luksemburgā.  „Don’t Worry – Be Curious!” ir Ars Baltica projekts, ko īsteno Ķīles pilsētas galerija Šlēzvigas-Holšteinas premjerministra pārraudzībā ar  Eiropas Savienības programmas Kultūra 2000, Vācijas Federālā kultūras fonda un Staatskanzlei Schleswig-Holstein atbalstu kopā ar Ars Baltica sadarbības institūcijām citās valstīs.

Izstādes katalogu piedāvā Revolver Books, tajā lasāms kuratoru ievads, intervija ar Zigmuntu Baumanu, Petras Baueres un Annikas Rutas Pēršones, Andersa Eiebakes, Borisa Kagarlicka, Simona Šeiha, Hito Steierla, Audrones Zukauskaites u.c. teksti. ISBN 978-3-86588-387-2 www.revolver-books.de

Dalies ar rakstu:

Atpakaļ uz visām aktualitātēm